Son Dakika
16 Haziran 2021 Çarşamba

Başkan ERCENGİZ’den, İYİ Parti Meclis Üyesi ve İl Başkanına Cevap

22 Kasım 2018 Perşembe, 15:00

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, Kasım ayının 2. olağan Belediye Meclis toplantısında hakkında çıkan siyasi yanlış çıkışlara yanıt verdi.

İyi Parti İl Başkanı Faruk Erkan salı günü yazılı bir açıklamada bulunarak “Geçen hafta içerisinde, Burdur Belediye Meclisinde alınan karar nedeniyle oluşan rant meselesiyle ilgili hem Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ’e, hemde desteklerini esirgemeyen AKP meclis grubuna sorular sormuştuk.Sorular zor gelmiş olacak ki ne AKP, ne CHP grubundan ses çıkmadı.” Demişti. Belediye Başkanı Ercengiz, İyi Parti İl Başkanı Faruk Erkan’a ve İyi Parti Belediye Meclis üyesi Yavuz Kaya’ya yanıt verdi.

İŞTE BAŞKAN ERCENGİZ’İN YANITLARI

“İyi Parti İl Başkanımız sormuş. Kısa kısa ona da yanıt vereceğim. İmar planı değişiklikleri eğer herhangi bir 18. Madde uygulaması ya da genel bir imar planı değişikliği olmadığı sürece kişilerin talep ve istekleri doğrultusunda Belediye Meclisine plan tadilatı ile gelir. Bunu da İmar Planı Komisyonu değerlendirir. Değerlendirdikten sonra tekrar Meclise ulaştırır, meclis üyeleri değerlendirmesini yapar. Kabul eden eder, etmeyen etmez. Geçtiğimiz dönemlerde 18. madde uygulamalarının yetersizliğinden ötürü zaman zaman Belediyemize çok ciddi kamulaştırma bedelleri çıkmaktadır. Sadece 2014-2019 aralığında ödediğimiz toplam kamulaştırma bedeli 10 milyonun üzerindedir. Burdur Belediyesi olarak on milyonun üzerinde bedeli yurttaşımıza, yaptığımız plan değişiklikleri nedeniyle kamulaştırma bedeli ödemek zorunda kaldık.”

“İmar Komisyonları ya da İhtisas Komisyonları görevlerini yaparken bizler siyasi parti temsilcileri içerisinden meclis üyesi arkadaşlarımızdan konusunda uzman ve ihtisas alanı olan arkadaşlarımızı komisyon üyesi olarak seçmeye gayret ederiz. Bu anlamda da İmar Komisyonu üyeleri genellikle teknik eleman olan arkadaşlarımızdır. İmar Komisyonundan gelen kararları da genellikle bizler kendi gruplarımızda değerlendiririz ve kendi komisyonumuzdan gelen kararları, komisyonumuzun bizleri yönlendirmesi doğrultusunda kabul eder ya da reddederiz. Bugüne kadar Burdur Belediyesi’nin İmar Komisyonunda görüşülüp, plan değişikliği olarak Burdur Meclisine gelen kararların bir çoğu oy birliği ile kabul edilmiş ya da red edilmiştir. Zaman zaman oy çokluğu ile kabul edilmiş veya ret edilmiş olabilir. Sayın İyi Parti İl Başkanı Erkan, Ak Parti ile CHP’nin bir birine yakınlaştığı yönünde bir ithamda bulunuyor. Biz İmar Komisyonu kararlarında ortak karar da alabiliriz, birbirimizin karşısında da olabiliriz. Bazen kendi içimizde de farklı düşünebiliriz. Bu eleştiri Meclis Üyesi arkadaşlarımızın kararlarına tahakkümden başka bir şey değildir. O zaman burada Meclisin olmasının hiçbir anlamı yoktur. Bir diğer konu Meclis Üyesi Birkan İş arkadaşımızın benim adıma söz aldığı ve benim sustuğum. Benim adıma konuştuğu yönünde bir suçlama mevcuttur. Birkan İş görevi ve mesleği gereği bugüne kadar İmar Komisyonu kararlarında genellikle söz almıştır. Hatta ve hatta, ada ve paftaların net görülmediği, ya da yetersiz olduğunu düşünerek bazen zaman istemiş ve bilgisayar üzerinde incelemelerini yapmıştır. Birkan İş bu konuda kendi bilgi birikimi ile söz istemiş ve katkı koymuştur. Benim adıma konuş ya da kelam söyle diye ne bir talebim olmuştur, ne de böyle bir şeyi isteyecek durumda değilim. Bir kere her şeyden önce bu alan benim alanım değil. Ama bilmediğim şeye yorum yapmak yerine burada bürokratlarımız var, ilgili arkadaşlarımız var. Gerekli konuda kim nasıl bilgi almak isterse oradan bilgisini alabilir.”

“Bir kaç soru daha var. Burada yine deniz ürünlerine girilmiş. Özel hayatım kimseyi ilgilendirmez. Bu son derece çok seviyesiz, bir siyasi parti önderine, siyasi partinin il ve ilçe başkanlarına “yakışan üslup değildir. Eğer bu alanlara girecek olursak gerçekten inanın içerisinden çıkılmaz bir hale gideriz. Ama güzel tarafı da şu bir Belediye Başkanı hırsızlıkla, yolsuzlukla, usulsüzlükle, soysuzlukla değil özel hayatında tuttuğu balık ile suçlanabiliyorsa bu benim alnıma madalyadır. Bunu da gururla her yerde söylerim. Ben tuttuğum balığı eşim ve dostumla yerim benim için dert budur. Bundan başkasına da yanıt vermeyi doğru bulmuyorum”

“Geçtiğimiz günlerde Yavuz Kaya otogaz’ın daha ucuz satılması ile ilgili bir açıklama yapmıştı. Biz sözleşmemizi daha önce de söylemiştim. Bir akaryakıt istasyonumuzun sözleşmesi henüz bitmedi, Mogaz ile devam ediyor. Ama diğer iki akaryakıt istasyonumuzun sözleşmesi, bitti önümüzdeki günlerde ciddi bir indirimle Burdur halkına Sosyal Belediyeciliğin gereği olan otogazı da en ucuz hali ile satacağız. Hodri meydan diyoruz. Bu konuda da bizden ucuz satacak varsa Burdur halkına da ayrıca hizmet etmiş olacağız.”

“Susmam için bir gerekçe yok. Susacağım, susmaya gerek duyacağım bir pozisyon içerisinde değilim. Burdur Belediyesi’nin almış olduğu Meclis kararları öncelikle itiraza askı süresi içerisinde, ardından da yargıya taşınabilir. Elde bu imkan varken iki durup basın açıklaması yapıp ta vatandaşın kafasını karıştırmak sanki bir ortada rant varmış ta bu paylaşılıyormuş gibi bir algı yaratmak son derece yanlıştır. Haksızlıktır. İspat, iddia kişisinin kendi mükellefiyetindedir. İspatını yapamadığınız hiçbir suçlama boynunuzda kul hakkı olarak kalacaktır.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Burdur Haber Sitesi Tüm Hakları Saklıdır Olay15.com