Son Dakika
17 Haziran 2021 Perşembe

Burdur’un İlk Bayan Halk Otobüs Şöförü Direksiyon Başında

21 Ocak 2021 Perşembe, 18:16


Aysel Gürdal (55) Burdur’un ilk kadın halk otobüsü şoförü olarak direksiyon başına geçti.
Aslen Burdurlu olduğunu ve eşinin görevi nedeniyle Isparta’da yaşadığını söyleyen 4 çocuk 2 torun sahibi Gürdal, şoförlüğü öğrendiği zamanlarda eşinin kendisini araba kullanmayı öğrenemeyeceksin dediği zamanlar ağladığını söyledi.
Gürdal “ama ben inatçı, ısrarlı, kararlı ve azimliyim” dedi.
1999 yılında B sınıfı ehliyet aldığını söyleyen Gürdal “eşimin teklifi ile 2007 yılında direksiyon öğretmenliği sınavına girdim. Isparta Merkezde 6 yıl direksiyon kurslarında ilk bayan direksiyon öğretmeni olarak çalıştım. Hayalim Belediye otobüsü kullanmaktı. Büyük arabaları çok seviyorum. Gittim sürücü kursundan ağır vasıta ehliyetimi aldım. SRC Belgemi, Psikoteknik belgemi aldım. Belediye otobüsü kullanmak istediğimi duyan kızlarım ‘ anne dellenme, sen nasıl yapacaksın. o erkek işi’ dediler. Rabbim izin verdi, istedim ve başardım. Isparta’da bir ay Halk otobüslerinde çalıştım. Daha sonra bir süre Isparta-Burdur arası otobüs şoförlüğü yaptıktan sonra üç yıl Isparta’da Şehir Hastanesi’nde servis şoförlüğü yaptım. Annem hep bana ‘gel kızım Burdur’da yaşa diyordu. Burdur Belediyesi’ne internet üzerinden müracaat ettim. Burdur Halk Otobüsleri’nde Ahmet Bey vasıtası ile şu anda Halk otobüsü kullanmaya başladım” dedi.
Direksiyonda bayan şoför görenlerin biraz şaşırdığını söyleyen Gürdal “ben güleryüzle davranınca çok memnun oluyorlar. Sayımızın artmasını diliyorum” dedi.
Halk otobüsü Şoförü Arif Sayın “Aysel abla geldiğinde şaşırdık. Durağımızda ilk defa bayan şoför çalışacak. Çok güzel kullanıyor. Gerçekten tecrübeli. Bayanların yapamayacağı bir şey olmadığını Aysel abla kanıtladı. Başarılar dilerim” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Burdur Haber Sitesi Tüm Hakları Saklıdır Olay15.com