Burdur Gölünde Bu Yıl 3. Alg Patlaması

Burdur Gölünde Bu Yıl 3. Alg Patlaması

BURDUR Gölü’nde bu yıl üçüncü defa yaşanan Alg patlaması bu durumun olağan hale mi geldiği sorusunu akıllara getirdi. Burdur Gölü’nde Nisan ve Haziran aylarında iki defa Alg patlaması yaşanmış ve gölün suyunun rengi değişmişti.
Son yıllarda suyu hızla çekilen ve kuruma tehlikesi ile karşı karşıya olan Burdur Gölü’nde meydana gelen Alg patlaması nedeniyle gölün suyunun rengi bölge bölge kahverengi ve sarıya dönüştü.

Uzmanlar “Gölde yaşanan ve bir tür bakteri olan Nudularia spumigena (Siyanobakteri)’dan kaynaklanan bu olayın balıklar ve diğer canlılar açısından doğrudan (zehir etkisi olarak) bir etkisinin olmadığını ancak, göldeki kirlenmeye ve su kalitesindeki bozulmaya işaret etmesi bakımından önemli olduğunu” belirtti.
Alg patlamasındaki bu artışların özellikle havzadan göle gelen fosfor yüklemesinden ve küresel ısınma kaynaklı sıcaklık artışlarından kaynaklandığını belirten Uzmanlar Göl ekosistemindeki bu olumsuz değişimlerin Burdur Gölü’ne özgü Burdur dişli sazancık balığının gelecekteki durumu hakkında endişelere yol açtığını ayrıca adı Burdur Gölü ile özdeşleşen Dikkuyruk ördeklerinin de artık gölü terk ettiklerini kaydetti.
Tarımsal sulama amaçlı çok sayıda gölet/baraj yapımı ve havzadan aşırı yeraltı suları çekimine ilave olarak son yıllarda görülen belirgin kuraklık ta Burdur Gölü’nün su bütçesini olumsuz etkileyerek gölün küçülmesinde etkin rol oynadı.

Kaynak: Gundemburdur.com / Mesut MADAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir